I tak 5-ty Świdnicki Orszak Trzech Króli mamy za sobą. Jak zwykle wyruszyliśmy o godz. 14.00-tej spod katedry pod przewodnictwem naszego najdostojniejszego pasterza- biskupa Ignacego Deca, który tradycyjnie już założył pasterski kubraczek, by wkomponować się odpowiednim strojem w przesłanie orszaku. Towarzyszył mu biskup kościoła Ewangelicko- Augsburskiego- Waldemar Pytel.  Przy pomnę, że szliśmy pod franciszkańskim hasłem- POKÓJ I DOBRO. Po krótkiej scenie Zwiastowania, w której wzięli udział Archaniołowie: Gabriel i Rafał oraz Maryja z Józefem, orszak uformował się w jedną zwartą grupę by stawić czoło niezłemu mrozowi. Na czele szli królowie ze swoja świtą. Każdy z nich miał swoje zawołanie: Dawcą Zbawienia- Pan Stworzenia! Świat jest Boży- Bóg go stworzył! Bóg ręką szczodrą dał pokój i dobro!

Kolędujący orszak przeszedł ulicami Długą, Wrocławską, 1-go Maja do pl. św. Małgorzaty i Franciszkańską do Rynku. Po drodze uczestnicy mogli obserwować scenę stworzenia świata, gdzie spośród kłębów dymu i kolorowych świateł wyłaniały się po kolei wszystkie dzieła stworzenia: żywioły, aniołowie, rośliny, zwierzęta i ludzie. Scenę uatrakcyjnił występ formacji tanecznych z MDK-u, przedstawiających taniec z flagami, piłkami i balonikami.

Kolejną scenę- kuszenie Adama i Ewy przedstawili szczudlarze w sugestywnej pantomimie.

Na Rynku w stajence czekała na nas św. Rodzina. Królowie pokłonili się Dzieciątku i przekazali swoje dary w podziękowaniu za dzieło stworzenia świata.- kadzidło jako symbol wdzięczności, mirrę -znak cierpienia dla naszego zbawienia oraz złoto- by móc się dzielić z bliźnimi z ochotą!

Temperatura na zewnątrz nas nie rozpieszczała, ale wierzę, że w sercach było gorąco. Na zmarzniętych kolędników po orszaku czekał ciepły barszczyk przygotowany przez świdnickie parafie. Po raz pierwszy udało nam się zaprosić do współpracy międzynarodowa ekipę: św. Rodzina pochodzi z Ukrainy, król Melchior z Rosji, Baltazar z Nigerii. Jedynie Kacper- jako król Europy- pozostał Polakiem- był nim dyr. I LO- p. Robert Kasków. Serdecznie wszystkim dziękujemy za przybycie i wspólną radosną, jasełkową zabawę. Do zobaczenia za rok!!

Podsumowanie Orszaku Trzech Króli w Świdnicy w 2017roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *